Ankara Sosyal Medya Ajansı On1 Medyanın bu Yazısında;

Görsel her şeydir. Görseli üreten fotoğrafçılar kampanyanın esas kişilerinden biridir. reklam fotoğrafçılarının ürettikleri faydanın büyüklüğüne göre yeterince anlaşılamadığını, daha doğrusu fotoğrafçıların nereye konumlandırılacağı konusunda bir kafa karışıklığı olduğunu ortada. Ön planda değiller, önemsenmiyorlar bu kesin. Kendilerini reklamcılık sektörünün bir parçası olarak hissedemiyorlar.

O salıncağa binilecek ve o fotoğraf çekilecek

Oysa görsel her şey demiyor muyuz? Önemli olan içerik demiyor muyuz? Bir görselin kitleleri harekete geçirdiğini hemen hemen her iş kolunda deneyimlemedik mi?

Ölümsüzleştirilen mutluluk anları turizme azımsanmayacak bir destek sağlıyor. Sadece belgesel fotoğraf değil, tüketimle, satışla kurduğu ilişki açısından reklam fotoğrafçılığında bu etki daha derinlemesine yaşanıyor.

Unutmayın sadece bir fotoğrafa bakıyorsunuz

Uzun zamandır hayallerini kurduğunuz araba çok yakında piyasaya çıkacak. Hemen her gün aracın prototipine bakıyorsunuz, bu sizi ürünü satın almak için daha da kamçılıyor. Nihayet bir sabah işe giderken yolunuzun üstündeki billboardlarda aracın görseli günaydın diyor size. Araç hayal ettiğinizden de etkileyici görünüyor. Fotoğrafta, araç yemyeşil bir ormanın içinde uzayıp giden bir yolda ilerliyor. Keşif tutkusu doğa ile uyum konusunu birleştirilen bir tasarıma bakıyorsunuz ve bu sizin senelerdir yapmakta olduğunuz metropolden kaçış planlarınızı tetikliyor. Şartları zorlayarak her ne olursa olsun o aracı almaya karar veriyorsunuz.

Gördüğünüz fotoğrafın sizi hücrelerinize kadar etkilemesinin nedeni; bu ustaca hazırlanmış görselin, sayfalarca yazı ile anlatılabilecek konuyu basit ama etkileyici bir biçimde anlatması olabilir mi? Unutmayın sadece bir fotoğrafa bakıyorsunuz.

Karşılaştığımız her görsel bizi etkiliyor

Dikkatimizi çekmediğini zannettiğimiz, birkaç saniyeliğine bakıp yanından hızla geçtiğimiz fotoğraflar veya ilanlar da aslında hafızamızın bir yerlerine işleniyor.Birkaç gün sonra bir alışveriş merkezinde muadil ürünlerle beraber fotoğrafta gördüğümüz ürünle karşılaşınca bilinçsiz zihnimizin etkisi ile o ürüne yönelmemize neden oluyor.“Görsel her şeydir” dediğimiz bu dönemde fark yaratmak iyi bir fotoğrafçıya sahip olmaktan geçiyor.

Görsel her şeydir derken, özellikle sosyal medya yönetiminde günlük tüketim nesnesi haline gelen görseli üretecek olanların olanı biteni daha geniş bir perspektiften görmesi birlikte çalışacağı diğer creative ekibinin de işini de kolaylaştıracağı kesin. Bu anlamda diğer bazı mesleklerde olduğu gibi fotoğrafçıların veya görüntü yönetmenlerinin sadece alanlarında değil, işlerinde onları besleyecek diğer bütün alanlara da ilgi duyması,  biraz pazarlama, biraz metin yazarlığı birazda fazla edebiyat bilmesi, pazarlamanın 5 kuralından daha fazlasını özümsemiş olması gerekiyor. Genel anlamda kendi alanındaki işlerden biraz kendi işinden de tam anlayan bir bilgi birikimine sahip olmalı.

Related Post

Leave a Comment