Ankara’nın sosyal medya ajansı On1 Medya’nın bu yazısında; Günümüzde makyaj, trend, moda, yemek, seyahat gibi bir çok alanda internette bloglar bulmak mümkün. Hatta artık “vlog” denen Youtube videolarıyla takipçilerine bir günün nasıl geçtiğini, gittiği yurtdışı seyahatini, yemek yemeyi sevdiği yerin vloglarını çeken Youtuberlar mevcut. Peki nasıl geldik biz bu noktaya?

Blog kelimesinin Türkçe’de tam karşılığı bulunmasa da, “ağ günlüğü” demek mümkün olabilir. Bugün internette 440 milyondan fazla blog olduğu belirtiliyor. Peki, sanal dünyanın ilk blog yazarı kimdir?

Blog yazma popüler hale gelmeden önce e-posta listeleri ve duyuru paylaşım grupları da benzer işlevi görüyordu aslında. Justin Hall isimli bir üniversite öğrencisi günümüzde blog olarak tanımlanabilecek ilk platformu devreye aldı.

Justin Hall, Links.net isimli blogunda okuduğu üniversitesi olan Swarthmore College’deki hayatından bahsediyordu. İnternette beğendiği siteleri de bu paylaşımlar arasındaydı.

Bloglardaki artış farklı blogların da açılmasına neden oldu ve birçok kişi bloglar ile hayatlarını paylaşmaya başladı. Bazıları buna “online günlük” veya “kişisel sayfa” adını vermeyi uygun buldu. 1997’de is “weblog” kelimesi hayatımıza girdi. Kelimenin mucidi Jorn Barger’idi ve internetteki hayatının kaydını tuttuğunu söylüyordu. Barger weblog’nda beğendiği sitelerin linklerini derliyordu. Öte yandan; Justin Hall Eylül 2017’den bu yana online esrar satışı yapan Bud.com isimli platformda CTO olarak çalışıyor. (ABD’de bazı eyaletlerde esrar satışı ve kullanımının yasal olduğunu not edelim.

Notlar;

1994 – İnternette ilk blog 94 yılında yayına geçti

440 – İnternette 440 milyondan fazla blog bulunuyor.

14 – Önemli bloglardan Huffington Post geçen yıl ayda 14 milyon dolar kazanıyordu. (Kaynak: Forbes)

36 – Okurların yüzde 36’sı liste benzeri başlıkları bulunan blogları tercih ediyor. (Kaynak: conversionxl.com)

 

Kaynak: DigitalAge-Aralık 2018 sayısı-Dijitalde İlkler

Related Post

Leave a Comment