Pazarlama Karması 4 P’si :

Ürün: Ürün, tüketicinin istediği işe uygun olmalı, çalışmalı ve tüketicilerin almayı umduğu şey olmalı.

Yer: Ürün, hedef tüketicinizin alışverişi en kolay bulduğu yerde bulunmalıdır. Bu, Mail Order, e-ticaret veya bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla daha güncel seçenek olabilir.

Fiyat: Ürün her zaman paranın karşılığını en iyi şekilde temsil etmelidir. Bu, en ucuz olanın olması gerektiği anlamına gelmez; Pazarlama konseptinin ana ilkelerinden biri, müşterilerin kendileri için gerçekten iyi çalışan bir şey için biraz daha fazla ödeme yapmaktan mutluluk duymalarıdır.

Promosyon: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Satış Promosyonu, Kişisel Satış ve daha yeni zamanlarda, Sosyal Medya bir organizasyon için tüm önemli iletişim araçlarıdır. Bu araçlar, kuruluşun mesajını doğru izleyicilere duyurmak için en çok duydukları şekilde, ister bilgilendirici isterse de duygularına hitap edecek şekilde yerleştirmek için kullanılmalıdır.

70’lerin sonlarında pazarlamacılar tarafından Pazarlama Karması’nın güncellenmesi gerektiği yaygın bir şekilde kabul edildi. Bu, 1981 yılında Genişletilmiş Pazarlama Karması’nın, 4 P Prensip’e 3 yeni unsur ekleyen Booms & Bitner tarafından oluşturulmasına yol açtı. Bu, artık genişletilmiş Pazarlama Karması’nın yalnızca fiziksel şeyler değil, hizmetleri de içeren ürünleri içermesine izin verdi.

 

Genişletilmiş 7 P :

İnsanlar: Tüm şirketler, ön satış ekibinden Yönetici Direktöre çalışanlara güveniyor. Doğru insanlara sahip olmak çok önemlidir, çünkü sunduğunuz ürün / hizmet olarak iş tekliflerinizin bir parçasıdırlar.

Süreçler: Servisinizin teslimatı genellikle müşteri tarafından yapılır, böylece servisin nasıl sunulduğu, bir kez daha tüketicinin ne için ödeme yaptığıdır.

Fiziksel Kanıt: Neredeyse tüm hizmetler, tüketicinin ne için ödeyeceği somut olsa bile, bazı fiziksel unsurları içerir. Örneğin, bir kuaför salonu müşterisine tamamlanmış bir saç tokası sağlar ve bir sigorta şirketi müşterilere bir çeşit basılı malzeme verir. Materyal fiziksel olarak basılmasa bile (PDF’ler söz konusu olduğunda) bu tanımla “fiziksel ürün” almaya devam ediyorlardır.

1980’li yıllardan beri 7 Ps, pazarlama ortamındaki sağlam mantığa ve pazarlamacılara, pazarlama karmasını sosyal medya, iletişim yapabileceğiniz yerlerdeki güncellemeleri de içerecek şekilde uyarlama becerilerine uyum sağlamaları nedeniyle hala yaygın olarak öğretiliyor. Sürekli değişen bir ticari ortamda bir ürün/hizmet veya müşteri beklentileri olacaktır.

 

8 P var mı?

Bazı düşünme alanlarında, Pazarlama Karması’nda 8 Ps vardır. Son P Verimlilik ve Kalite. Bu eski Hizmetler Pazarlama Karması’ndan geldi ve bazı pazarlamacılar tarafından Genişletilmiş Pazarlama Karması’na katlandı, bu ne anlama geliyor?

Pazarlama Karmasının 8. P’si:

Verimlilik ve Kalite: Bu P, “müşterinize iyi bir anlaşma sunuyor mu?” Diye soruyor. Bu, maliyet yönetimi için kendi üretkenliğinizi artıran bir şirket olarak ve şirketinizin bunu müşterilere nasıl geçirdiği hakkında daha az şey sorguluyor.

Jr Editör
Jr. Editörler tarafından yazılmıştır.

YORUMLAR 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pazarlama Karması Nedir?