Markaların dijitaldeki iletişiminde kişiselleştirmenin başladığını biliyorduk. Özellikle dijital reklamlarda, mobilin de etkisiyle, hedeflemelerimiz çok daha ayrıntılı olabiliyor. Ancak hedeflemeyle müşterimize ulaşabilmek bir çözüm değil. Pazarlamada hala organik erişimin önemi büyük.

Nielsen raporuna göre Facebook’un organik erişimi 2017’de %0,5’e düştü. Demek ki sayfanızda sponsorlu gönderi çıkmadan takipçilerinizin ancak bu kadarına erişebiliyorsunuz. Organik erişim düşerken Facebook reklam gelirleri de aynı oranda artıyor. Takipçisine organik olarak erişemeyenler reklama yatırım yapmak zorunda kalıyor.

Bu durumda ayrıntılı hedeflemelerimize yönelmek sanıyoruz markalarımızı da müşterilerimizi de daha mutlu edecek. Hedef kitlemizi segmentlere bölerken ortak özellik ve davranışlarına göre bölmek gerekiyor. Bu segmentlerin her birine uygun içeriklerin ve uygun kanalların belirlenmesi ve tabii ki sponsorlu gönderilerle rotayı çevirmek gerekiyor.

Örneğin yeni ulaşmak istediğimiz kitleye markayı tanıtmak, tanıyanlara markayı seçmelerini sağlayacak fırsatlar sunmak ve hali hazırdaki kitleye de yeni fırsatlar sunmak olabilir.

Bu sırada sadece dijitaldeki sosyal medya platformlarına takılmak da yersiz. Dijitalde web sitesinin ve SEO yapılandırmasının da çok önemli olduğunu unutmayalım. SEO marka bilinirliğini artırırken Google tool’larla online olan her yerde kullanıcının karşısında olunabilir.

Blogger’lar, fenomenler, video içerik üreticilerinden destek alınabilir.

Tüm bunların ölçülebilir olduğunu ve raporlanması gerektiğini de unutmayalım.

Dijitalde bir işe başlamadan önce kitlenin ne kadarının çevrimiçi ve çevrimdışı olduğunu iyi bilmek gerekir. Belki de markaya en uygun mecra sinema olacaktır. Buna markanın tek başına karar vermesi neredeyse olanaksızdır. Unutmayalım ki bu profesyonel bir pazarlama bakış açısı isteyen bir konu. Markaların mutlaka ajanslardan destek alması, strateji, tasarım, içerik ve pazarlama eğrisinde ajans liderliğinde ilerlemesi gerekmektedir.

Kaynak: serhatbicakci.com, Statista, Facebook

 

Related Post

Leave a Comment