Web sitelerinin ziyaretçileri hakkında son verileri incelemek isteyen kişiler genellikle Google’ın sunmuş olduğu Analytics aracını kullanmaktadır. Mobil Analytics nedir? Sorusu ise bu aracı kullanan kişiler tarafından merak ediliyor. Mobil analytics, Google Analytics’i mobil cihazlarınız üzerinden kullanabileceğiniz bir sürümdür. Google, Analytics aracını kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Bunu kullanabilmek için Adwords hesabı sahibi olmanıza gerek yoktur. Yalnız aylık trafiğiniz 5 milyonu geçtiği zaman ücretsiz kullanmaktan çıkarılırsınız. Bir internet sitesi yönetiyor ve sitenize giren kullanıcıları detaylı bir şekilde tanımak istiyorsanız bunu mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Mobil analytics için sadece sitenize giren kişiler hakkında detaylı bilgi almanızı sağladığını belirttiğimiz zaman bunun yetersiz kalabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü Google Analytics bu noktada kullanıcılarına daha detaylı bilgi vermesiyle de tanınmaktadır. Analytics aracı sizlere sitenizi ziyaret eden kullanıcıların nereden geldiği, bir yerde yer alan reklamınıza mı tıklayarak geldiği, geldiği zaman sitenizde ne kadar durduğu hakkında bilgi vermektedir. Aracın bizlere sunmuş olduğu veriler özellikle sitenin geliştirilme evresinde çok etkili olmaktadır. Sizlere müşterilerinizi daha iyi tanıma noktasında en iyi yardımı yapmaktadır. Bu yüzden e-ticaret sitesi sahibi olan kişiler için vazgeçilmez bir araçtır.

Mobil Analytics ile Neler Yapılabilir ?

Web sitesi olan kişiler sitelerinde oluşan hareketleri ve trafiği ölçmesi gerekmektedir. Mobil analytics’te sizlere bu imkanı sunuyor. Mobil Analytics kullandığınız sırada mutlaka kullanmanız gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler şu şekildedir:

-Ziyaretçi – Mobil Görünüm: Google özellikle son yıllarda sitenizin mobile geçişe hazır olmasına da önem göstermektedir. Bu işlemi WordPress kullanan kişiler temalarını esnek özelliklere sahip olan bir tema ile değiştirerek rahatlıkla yapabilmektedir. Sadece bu durum bile bütün ziyaretçilerinizin web sitenize hangi yolları kullanarak geldiğini net bir şekilde göstermektedir.

Ziyaretçi – Kullanıcılar ve Oturumlar: Oturum, web sitenizin kaç defa ziyaret edildiğini göstermektedir. Kullanıcı ise web sitenize giriş yapan her bir kullanıcıyı gösteriri. Örneğin sitenizin 600 oturumu ve 300 kullanıcısı varsa bu 300 kişinin sitenize ortalama iki defa girdiğini gösterir.

-Kazanım – Tüm Trafik – Yönlendirme: Bu bölümde kullandığınız ileti gönderme veya sosyal medya gibi yöntemlerden hangisinin en iyi sonucu verdiğini göstermektedir. Bu evrede trafiği bulandıran bazı botların olduğunu da söyleyebiliri.z Eğer görüntülemeleriniz 0 ile 3 saniye arasında yapılıyorsa bu spam demektir. Fakat 20 saniye ve üzerindeki görüntülemeler gerçektir.

-Davranış – Site İçeriği – Tüm Sayfalar: Mobil Analytics’te davranış akışına bakmanız son derece zevkli olacaktır. Fakat gizli fırsatların tam olarak nerede olduğunu sadece bir sayfanın kaç defa ziyaret edildiğini öğrendiğiniz zaman bulma imkanınız olacaktır.

Mobil Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics kullanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken en önemli şey Google mail adresidir. Mail adresiniz varsa Analytics’in resmi internet sitesine girerek giriş işlemlerinizi gerçekleştirme imkanına sahip olursunuz. İlk defa Analytics kullanan kişilerin ana sayfada yer alan Kaydolun seçeneğine tıklaması gerekmektedir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra hesabınızı açma bölümüne yönlendirilirsiniz. Google Analytics hem web sitelerinde hem de mobil uygulamalar üzerinde çalışabilme özelliğine sahiptir. Sonrasında Google Analytics kodunuzu almanız gerekir. Bu kodu almadan önce sizden bazı alanları tam olarak doldurmanız istenecektir. Bütün bilgileri doldurduktan sonra yer alan “İzleyici Kimliği Edinin” butonuna basmalısınız. Bu şekilde Google’ın hizmet sözleşmesini görebilirsiniz. Onayladıktan sonra sizlere sitenize eklemeniz için bir kod verilir. Bu kodu kopyalayarak sitenize yapıştırmanız gerekir. Bu şekilde artık sitenizin trafiğini ve ziyaretçilerinizin hareketlerini rahatlıkla takip etme imkanınız olur.

Related Post

Leave a Comment