Ankara Prodüksiyon Ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

Dünya çapında yaşadığımız olağanüstü günler bekarların yaşam tarzını da derinden etkiledi! Ancak ilişki arayışı bu dönemde de tüm hızıyla devam etti. Hatta araştırmalar karantina günlerinde romantizmin daha da körüklendiğini ve her şeyden izole olduğumuz dönemde ilişkilerin dijital platformlardan filizlendiğini gösteriyor. İnsanların artık yemek pişirmek veya küresel ısınma gibi gerçekten önemsedikleri konular üzerinden ilişki kurdukları bu dönemde fiziksel temasın pek çokları için önceliğini yitirdiğini söylemek mümkün. Peki tüm bu gelişmeler ışığında pandemi sonrası dönemde flörtler nasıl şekilleniyor? Yanıt tüm dünyada 450 Milyondan fazla kullanıcısı olan çöpçatanlık platformu OkCupid’in araştırmasında saklı… 

Aktivist flört 

2020’de OkCupid’de 340.000’den fazla kişi kendilerini aktivist olarak gördüklerini belirtti ve bu konuda liderliği genç kadınlar üstlendi. Z kuşağındaki kadınların yüzde 48’i, Y kuşağındaki kadınların yüzde 41’i kendini aktivist olarak tanımlıyor. Genel sonuca baktığımızda ise Z kuşağı kendini Y kuşağına göre yüzde 11 daha aktivist olarak tanımlıyor. Irksal eşitlik ile ilgili yeni sorulara verilen 2,5 milyonun üzerinde yanıta göre 2021’de aktivizme duyulan ilginin daha da artacağı söylenebilir.

Sınır tanımayan aşklar

Salgının dünyaya yayılmasından bu yana farklı ülkeden birbiriyle iletişim kuranların oranında yüzde 50’lik bir artış görülüyor. Bekarlar arasında konumunu “her yer” olarak değiştirenlerin oranında da ciddi bir artış var. OkCupid kullanıcıları arasında 1,5 milyondan fazla insan uzak mesafe ilişkiye sıcak bakıyor ve kendi kültürü dışında insanlarla eşleşenlerin de sayısı giderek artıyor. OkCupid kullanıcılarının yüzde 15’i farklı inançları olan biriyle bir ilişkiye korona öncesine nazaran daha sıcak baktığını söylüyor. Pandemi süresinde farklı milletten biriyle ilişkiye sıcak bakanlar arasındaki artış ise yüzde 10.

Selfie aşkı

Arkadaşlık uygulaması kullanımı bu yıl görülmemiş seviyelere ulaştı. Dünyanın dört bir yanındaki OkCupid kullanıcılarının yüzde 92’si karantina döneminde aşkı aramaya devam ettiklerini ve neredeyse yüzde 30’u bu süre zarfında en az bir sanal flört yaşadığını söylüyor. İnsanlar uygulamada daha fazla zaman geçirdikçe bekarların flört ettikleri kişilerin profil fotoğraflarına daha dikkat etmeye başladığını görüyoruz. Kullanıcılar konser, tatil gibi farklı yerlerde fotoğraf çekme imkanı bulamayınca profil fotoğraflarında selfie kullanımı da artış gösteriyor. OkCupid’in son araştırmasına göre flört eden kullanıcıların yüzde 95’i en çok gülümseyen selfieleri tercih ediyor.

Yavaş flört

İnsanların yüz yüze görüşebilme ihtimali azaldıkça, dijital ve sanal buluşma yoluyla daha derin konuşmaların ve daha fazla romantizmin bir karışımı olan “yavaş flört” dönemi başladı. Karantina sırasında uygulama üzerindeki soruları yanıtlayan 1 milyon OkCupid kullanıcısının yüzde 84’ü fiziksel bir buluşmadan önce duygusal bir bağ kurmanın önemli olduğunu düşünüyor. Flörtte yaşanan bu yavaşlama sayesinde kadınların aşk hayatlarında kontrolü ele alması da artıyor. Örneğin, ABD’de OkCupid’in kadın kullanıcıları salgın sırasında geçen yıl olduğundan daha fazla ilk mesajı gönderen olmuş.

Greta Thunberg etkisi

OkCupid’de yer alan iklim değişikliği hakkındaki sorular 6 milyondan fazla kez yanıtlanmış. Verilere göre OkCupid kullanıcıları arasında yaklaşık 2 milyon kişi iklim değişikliğinin gerçek olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, soruları yanıtlayanlar arasında Y kuşağının yüzde 85’i ve Z kuşağının yüzde 84’ü iklim krizinden endişe duyuyor. İklim değişikliğinin dünya gündeminin en önemli konularından biri olmaya devam etmesi aynı şekilde OkCupid kullanıcıları arasında da yankı buluyor.

Dışarı özlemi

Yılın büyük bir bölümünde karantina altında kaldıktan sonra insanlar, eşleştikleri kişiyi daha yakından tanımak için dışarıda buluşmak isteyecekler. OkCupid’e dünyanın dört bir yanından yanıt veren kullanıcıların yarısından fazlası (yüzde 59), son salgının onları gelecekteki maceralara karşı daha motive ettiğini ve açık havanın sosyal mesafeli buluşmalar için popüler bir seçenek olduğunu söylüyor.

Related Post

Leave a Comment