Ankara’nın sosyal medya ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

ABD’de TikTok ve ByteDance platformunun erişimine yönelik bir dizi yasaklama emri yeni başkan yönetimi tarafından kaldırılıyor.

Biden yönetimi TikTok ve ByteDance kararı

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, eski başkan Donald Trump döneminde başlatılan TikTok ve WeChat uygulamalarının indirmelerini yasaklayan davaya müdahale etti. Biden, Trump’ın sosyal medya platformunun aleyhindeki davasını reddetmesini istedi. Ancak yeni hamle, temyizi pratikte tartışmalı olarak nitelendiriyor. Çünkü Başkan Joe Biden, eski başkanın Çin uygulamalarına karşı önerdiği kısıtlamaları kaldıran bir yürütme emri yayınlamıştı.

TikTok’un yapay zekası içerikler için devreye giriyor!

TikTok’un yapay zekası içerikler için devreye giriyor!

TikTok platform içerisindeki kural ihlali yapan videoların yapay zeka sayesinde otomatik olarak kaldırılacağını duyurdu.

TikTok ve ByteDance davası devam ediyor

ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi‘nde sunulan belgede, “Davalılar-temyizciler, her bir tarafın temyiz için kendi ücretlerini ve masraflarını üstlenmesiyle bu temyizi gönüllü olarak reddetmek için harekete geçiyor.” ifadesi yer aldı.

TikTok

Haziran ayının başlarında Biden yönetimi hükümet adına bir karar aldı. WeChatTikTok (ByteDance) ve diğer Çin uygulamalarının indirilmesini yasaklamayı amaçlayan bir dizi yürütme emrini geri çekti ve yeni bir inceleme emri verdi. Ardından Ticaret Departmanı uygulamaların indirilmesini yasaklayan bir listeyi resmen geri çekti.

Son olarak Adalet Bakanlığı ise açıklama yaparak, hükümetin yasal zorluklarının artık tartışmalı olduğunu ifade etti. ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesinden ve Üçüncü Daireden temyiz başvurularını reddetmesini istedi.

Donald Trump’ın başkanlığı sırasında Ticaret Departmanı, WeChat ve daha sonra TikTok uygulamalarının ABD sınırlarında kullanımını yasaklayacak kısıtlamalar aramaya çalışmıştı. Mahkemeler tüm bu kısıtlamaların yürürlüğe girmesini engelledi.

Biden, Trump’ın göçmenlikiklim değişikliği ve diğer konulardaki kararnamelerinin çoğunu geri almış olsa da, selefinin Çin’e uyguladığı ambargolara müdahale etmemişti. Bunları Pekin’i ticaret ve diğer konularda taviz vermeye zorlamak için kullanabileceğini belirtti.

https://shiftdelete.net/tiktok-ve-bytedance-kisitlamasi-son-buluyor

Related Post

Leave a Comment