Ankara’nın reklam ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi giderek büyüyor ve tedarik nedeniyle olumsuz etkilenen sıfır kilometre araçların, ikinci el araç fiyatları üzerindeki etkisi ise kaçınılmaz oluyor. Yaşanan bu krizden ötürü hatırlayacağınız üzere Türkiye’de Ford Otosan, Renault, Tofaş, Honda gibi markalar üretimini sınırlandırmaya gitmişti. arabam.com’da verilen otomobil ilanları incelendiğinde ise en çok ilanda bulunan araç markaları sırasıyla Renault, Fiat, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda olarak görünüyor. Talebin, üretimine ara verilen markaların da ikinci el araçlarına yöneldiğini söylemek mümkün. Peki yaşanan bu çip krizinin sektör üzerinde başka ne gibi yansımaları var? En çok hangi ilan verilen kategoriler hangileri? İkinci el otomobil piyasasında zirvede hangi marka var? Yanıtlar arabam.com’un Mayıs ayı analizinden geliyor…

En çok ilan verilen kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 71’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

En çok ilan verilen 10 marka

Renault, Mayıs ayında da son dört aydır olduğu gibi yüzde 20 ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 18 ile ikinci sırada. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor.

Clio, Astra, Focus ve Megane en çok tercih edilen otomobil modelleri

İlanlara model özelinde bakıldığında Mayıs ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra, Focus ve Megane oldu. Bu dört modeli ise sırasıyla Corolla, Passat ve Polo takip ediyor.

Arazi, SUV ve Pick-Up kasa tiplerinde, markaların Mayıs ayı oranları

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 19 ile Nissan Qashqai ve Dacia Duster’ın oldu. Bu araçları sırasıyla Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008, Mitsubishi L 200, Nissan Juke izliyor.

Mayıs ayında en çok 2017, 2016, 2012 ve 2015 model otomobil ilanı verildi

arabam.com’da Mayıs ayında en fazla ilan verilen araçlar, yüzde 7,5 oranı ile 2017 yılına ait modeller oldu. Bunu sırasıyla 2016, 2012 ve 2015 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ise ilanların yüzde 13,9’unu oluşturuyor. 2010 ve öncesi yıllara ait araçların ilan sayılarında küçük de olsa artış yaşanırken yaşı daha genç olan araçların ilan sayılarında da küçük düşüşler gözlemlendi.

Motor hacmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların ikinci el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı yüzde 29, 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların yüzde 54’ünü oluşturuyor. 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı ise yüzde 4’te kaldı.

İlanların fiyat aralığına göre dağılımı

İlanlar içinde en yüksek payı Mayıs ayında 50.000 TL – 100 .000 TL aralığındaki araçlar alıyor. 100.00 TL – 150.000 TL aralığındaki araçlarda ise Mayıs ayında ilanların yüzde 25,6’sını oluşturuyor.

Düz vitesli araçlar daha çok tercih ediliyor

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Düz vitesli araçlar Mayıs ayında ilanların yüzde 68’ini oluşturuyor. Yarı otomatik vitesli araçlar ise ilanların yüzde 16’sını oluşturuyor. Düz vitesli araçlarda yakıt tüketimi daha az olduğundan ve otomatik vitesli araçlara göre daha ucuz olduğundan tüketicilerin uygun bütçeli araçlara yöneliminin olduğunu söylemek mümkün. Otomatik vitesli araçların ilan oranı ise yüzde 16 olarak devam ediyor.

LPG ve hibrit otomobil ilanlarında artış gözlemlendi

arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların oranı yüzde 18,92 oldu. Dizel motorlu araçlar ise yüzde 55,36 oranı ile birinciliği kaptırmıyor. Benzinli araçları sırasıyla LPG, hibrit ve elektrikli araçlar oluşturuyor.

200 bin – 300 bin km. aralığındaki araçlarda yoğunluk devam ediyor

İkinci el ilan piyasasında Mayıs ayında en çok 200.000 km.- 300.000 km. arasındaki araçlar için ilan verildi. Uygun fiyatlı, yüksek kilometreli daraçlar için de ilan verilmeye devam ediyor. 50.000 – 100.000 km. aralığındaki ilan oranları ise yüzde 17.

50 milyon TL’lik arabaların hayalini kurup karavanı sevdik…

Related Post

Leave a Comment