• Stanford Üniversitesi’nden Dr. Michalek Kaczynski, internette paylaştığımız yüzlerce ya da binlerce çok küçük bilgi parçacığının bir algoritma tarafından profilimizi oluşturmak üzere kullanıldığını ifade etti.
  • Cambridge Üniversitesi’nin 3 milyondan fazla Facebook kullanıcısının profillerini kullanarak yaptığı araştırmaya göre, Facebook beğenileri aracılığıyla kullanıcıların kişisel özellikleri %95 doğrulukla tahmin edilebiliyor.

Kişisel verilerin gizliliği, son dönemin en çok tartışılan konularından biri. Ülkemizde de son dönemde bu konuda “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” çerçevesinde birtakım yasal düzenlemeler yapıldı ve şirketler, kullanıcılarına verilerinin yasa çerçevesinde kullanılacağına dair bildirimler ve sözleşmeler gönderdiler. Ancak bu konularda az çok fikri olan kişiler bunun bir çözüm olmadığını biliyorlar. Facebook‘taki Cambridge Analytica skandalı bunun en ciddi örneklerinden biri. Zaten asıl problem yerel olarak faaliyet gösteren şirketler değil, Facebook ve Google gibi global teknoloji şirketleri.

Stanford Üniversitesi‘nde görev yapan Dr. Michalek Kaczynski, geçtiğimiz sene CeBIT Global Conferences etkinliğinde gerçekleştirdiği sunumda dijital dünyadaki gizliliğe aslında çok önemli bir açıklama getirmişti. Konuşmasının başında interneti ve diğer dijital servisleri kullanırken ardımızda muazzam miktarda parmak izi bıraktığımızı ifade eden Dr. Kaczynski, akıllı telefonların sürekli olarak konumumuzu, diğer insanlarla olan iletişimimizi ve web tarama aktivitelerimizi kayıt altına aldığına dikkat çekerken yeni akıllı telefonların kalp atışlarımızı bile ölçümleyebilen oldukça hassas sensörlere sahip olduklarını ifade etti.

Dr. gerçekleştirdiği sunumda, internet ortamındaki gizlilik konusunda son dönemin en çok tartışılan platformu olan Facebook ile alakalı çok önemli bilgiler paylaştı. Zaten halihazırda Facebook’un arkadaşlarımızı, beğendiğimiz ve takip ettiğimiz sayfaları, hatta mesajlarımızı bile takip ettiğini tahmin ediyorsunuzdur. Ancak bu kadarla da sınırlı değil. Dr. Kaczynski’nin belirttiğine göre, Facebook Messenger‘a bir mesaj yazdığınızda, bu mesajı karşınızdaki kişiye göndermeseniz bile, bu mesaj kayıt altına alınıyor.

Facebook Beğenilerinin Sayısı Arttıkça Kişisel Özellikleri Tahmin Etme Doğruluğu da Artıyor Facebook’un beğenilerimizden bizim politik görüşümüz, inancımız ve bizimle ilgili daha birçok şeyi anlayabildiğini belirten Dr. Michalek Kaczynski, birkaç yıl önce bu hipotezi test etmek için Cambridge Üniversitesi’nde büyük çaplı bir araştırma yaptıklarını söyledi. Dr. Kaczynski’nin bahsettiği bu araştırma kapsamında Facebook profil verilerini paylaşmaya razı olan 3 milyondan fazla insan bulunmuş. Sonrasında bu kullanıcıların Facebook profillerindeki bilgileri bir araya getirmek için makine öğreniminden yararlanılmış. Ve bu araştırma kapsamında sadece Facebook beğenileri kullanılarak bu kullanıcıların kişisel özellikleri tahmin edilmiş. Sonuç olarak bu şekilde kullanıcıların kişisel özelliklerinin %95 doğrulukla tahmin edilebildiği ortaya çıkmış.

Dr. Michael Kaczynski’nin ifade ettiğine göre, internette paylaştığımız yüzlerce ya da binlerce çok küçük bilgi parçacığı, bir algoritma tarafından profilimizi oluşturmak üzere kullanılıyor. Algoritmalar sadece Facebook beğenileriyle değil, kullandığımız dil ve internet aramalarımız aracılığıyla da kişisel özelliklerimizi tespit edebiliyor. Hatta yüzümüz bile kişisel özelliklerimizi tespit etmek için kullanılabiliyor.

İnterneti kullanırken sürekli olarak veri ürettiğimizi ve algoritmaların, bu verileri kullanarak kişisel özelliklerimizi belirleme konusunda her geçen gün daha iyi bir hale geldiğini ifade eden Dr. Kaczynski, bundan sonrası için “Mahremiyetimizi sürdürmek, gerçekten zor olacak.” diyor. Kendisinin belirttiğine göre, verilerinizi herhangi bir uygulamayla paylaştıysanız, verilerinizin çalınması, kötüye kullanılması, hatta çoğu durumda tamamen resmi olarak satılması oldukça olası bir durum.

Dr. Michalek Kaczynski, bu durumla ilgili olarak “Hizmet için ücret ödemiyorsanız, bir ürünsünüzdür.” diyor. Dr. Michalek Kaczynski, konuşmasının son bölümünde ise insanlara verileriniz üzerinde tam kontrol yetkisi verirseniz ve bu insanlar, verilerinizi artık Facebook ile paylaşmamaya karar verirlerse, bu iş modelinin yürümeyeceğini ve şu anda kullandığımız birçok ürünün ortadan kalkmak zorunda kalacağını belirtti.

Dr. Michalek Kaczynski’nin CeBIT Global Conferences’ta gerçekleştirdiği sunumun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

 

Kaynak : Pazarlamasyon

Related Post

Leave a Comment