Televizyon Reklâm Ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

Birçok eyaletle birlikte ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Facebook’a yeni bir antitröst dava açmaya hazırlanıyor. Yani konu aslında Facebook’un Messenger, Instagram ve Whatsapp’ı satın almasıyla ilgili… Rekabet yasaları olarak adlandırılan antritröst yasalarında Facebook’un bu hareketi “rekabeti imkansız hale getirmek” olarak geçiyor.

Popülaritesini kaybetmeye başlayan Facebook, Messenger, Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaları satın alarak marka değerini korumaya çalışıyordu. ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun antitröst yasasına göre bu durum “tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmek” olarak adlandırılıyor.

New York Başsavcılığının diğer eyaletlerle Facebook’a karşı başlattığı soruşturmadan yaklaşık 14 ay sonra açılan davada, sosyal medya devinin bölünmesi istendi.

Fedaral Ticaret Komisyonu, Instagram ve Whatsapp dahil şirketin varlıklarını elden çıkarmasını gerektiren eylemler talep ediyor. Eyalet davası, Facebook’un gelecekte 10 milyon dolar veya daha yüksek meblağda herhangi bir satın alma işlemi hakkında eyalet yetkililerini bilgilendirmesini gerektiren bir mahkeme emri çağrısında bulunuyor.

Related Post

Leave a Comment