Ankara Radyo Reklam Ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

Tamam, teknoloji şart kullanılmalı ama zaten pusuda bekleyen hackerların oynama alanını da genişletti. Sahte hesapların sayısı bir rivayete göre 2020’nin ilk yarısında 1.7 milyon belki daha fazla. Bu hesaba göre her gün 18 binden fazla sahte web sitesi açılıyor. Microsoft, Apple ve PayPal en çok saldırıya uğrayan küresel markalar olurken bu markaların kullanıcılarını korumak için daha fazla yaptırım uygulaması gerekiyor.

Kimlik avı ve online dolandırıcılık hızla artarken Komtera Teknoloji hackerlerin bu tuzaklarına karşı hem kullanıcıları hem de şirketleri uyarmış. Komtera diyor ki, “Hackerlerin amaçlarına ulaşmak için denemedikleri yol kalmadı. Gerçeklerine birebir benzeyen ve kullanıcıyı yanıltan sahte web siteleriyle bilgi hızırlığı en çok kullanılan yöntem. Bildiğimiz ünlü markaların birden fazla sahte web sitesi mevcut. Bu yıl 10 markanın 44 binden fazla sahte web sitesi bulunuyor. Kimlik avı ve sahte web sitelerindeki artış, ticareti tehdit eder boyuta gidiyor. Yükselen bu tehdidin şirket itibarına ve kullanıcı bilgilerinin güvenliğine ciddi zararlar verebilir.”

Dile kolay, günde 18 binden fazla sahte web sitesi ve 1,7 milyon yılın ilk altı ayında aktif edilmiş. Hackerlerin çoğu zaman amacına ulaştığına dikkat çekiliyor ve en çok kullanılan yöntemin  e-posta ile bu tuzağa çekildiğini belirtiyor.

Araştırmalar Ocak ayından Eylül ayına kadar bilinen 10 markaya ait 44 bin sahte web sitesinin oluşturulduğunu raporluyor. Özellikle listenin başından inmeyen markalar arasında Microsoft, Apple ve PayPal yer alıyor. Bilinen birçok markanın taklitlerinin kullanıcılara çok gerçekçi geldiğini ve dolandırılmalarının mümkün olduğunu dile getiriliyor. Şirketlerin bunlarla mücadele etmesi için her zaman tetikte olmasını ve keşfedilen sahte sitelere yaptırımlar uygulaması gerektiğini belirtiyor. Kullanıcıların da e-posta yoluyla gelen kimlik avı saldırılarına karşı sahte URL linklerine tıklamaması gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Bir de güvensiz ve alakasız duran mail içeriklerine temkinli yaklaşılmasında fayda var.

Related Post

Leave a Comment