Ankara radyo reklam ajansı On1 Medya ile uzaya yolculuk zaman.Önümüzdeki birkaç sene içerisinde, uzay turizminin ilk adımlarının atıldığına şahit olacağız. Zira son birkaç yıldır aya turistik seyahatlar yapılmasının planlandığı yüksek sesle konuşuluyor. Üstelik her geçen uzay turizmine yönelik yeni projeler hakkında haberler gelmeye devam ediyor. Bu konuyla ilgili çıkan son haberlerden biri ise Bigelow Aerospace isimli uzay şirketinin yeni projesiyle alakalı. Futurism’in yaptığı habere göre, 1999 yılında kurulan bir şirket olan Bigelow Aerospace, kuruluşundan bu zamana kadar alçak yörüngede yaşam alanı sağlayan şişirilebilir uzay modülleri inşa etmeye odaklandı. Şimdi ise şirket, Bigelow Space Operations isimli bir girişim şirketi kurdu ve belirtilene göre bu yeni girişim şirketi, Bigelow Aerospace’in şişirilebilir uzay modüllerini işletmek ve pazarlamaktan sorumlu olacak. İşin bizleri ilgilendiren kısmı ise bu şişirilebilir uzay modülleri, uzay otelleri olacak kullanılabilecek.

Bigelow Space Operations tarafından yapılan basın açıklamasına göre, şirketin ilk hedefi, yörüngedeki istasyonlar için pazar miktarını belirlemek olacak. Şirket, sadece 2018 yılında küresel, ulusal ve kurumsal seviyedeki mevcut fırsatları detaylandırmak için milyon dolarlar harcayacak. Ayrıca şirket, Bigelow Aerospace’in 2021 yılında kullanıma sunmayı planladığı iki adet B330 şişirilebilir uzay yaşam alanını işletecek ve pazarlayacak. Bu uzay modüllerinin her biri aynı anda en fazla 6 insana ev sahipliği yapabilecek.

 

Bigelow Aerospace’in kurumsal stratejiden sorumlu başkan yardımcısı Blaire Bigelow, The Verge’e yaptığı açıklamada, bu uzay modüllerinde, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndakine göre çok daha düşük maliyetle bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapılmasına imkan tanımak istediklerini de dile getirdi. Tabii, şirketin şişirilebilir uzay modüllerinin eninde sonunda uzay otelleri olarak kullanılmasının kaçınılmaz olduğu rahatlıkla söylenebilir. Sonuç olarak alçak yörünge uzay ekonomisi her geçen gün büyüyor ve ilerleyen zamanlarda, bu alanda öne çıkan SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic gibi firmaların yanına çok sayıda yeni firma ekleneceği kesin. Kısacası uzay turizmi, yakın geleceğin popüler endüstrisi olacak gibi görünüyor.

Related Post

Leave a Comment