Ankara’nın sosyal medya ajansı On1 Medya bu yazısında ülkelerin sosyal medya kullanım sürelerini inceliyor.

Çağımızın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya hakkında yapılan bir araştırma ile hangi ülkelerin sosyal medyada ne kadar zaman geçirdiği ortaya çıktı.

Türkiye’nin neredeyse yarısı sosyal medya kullanıyor. We Are Social verileri ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre Türkiye iki saat kırk sekiz dakika ile sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi.

Dünya genelinde ise sosyal medyada en çok zaman geçiren ülke üç saat elli yedi dakika ile Filipinler. Listenin ilk üç sırasında yer alan diğer ülkeler ise üç saat otuz dokuz dakika ile Brezilya, üç saat yirmi üç dakika ile Endonezya.

Türkiye bu istatistiklerle Avrupa liderliğindeyken Dünya genelinde sosyal medyada en fazla vakit geçiren on üçüncü ülke. Raporda Dünya üzerinde kırk farklı ülke yer alırken, listenin son sırasında günde sadece kırk sekiz dakikasını sosyal medyada geçiren Japonlar yer alıyor. Kendine en çok vakit ayıran toplum Japonlar.

En çok haberlere konu olan platform Twitter

Yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 başından beri gerçekleştirilen incelemede, sosyal medya ile ilgili 151 bin 968 haber çıkışı tespit edildi.

Yazılı basına yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, sosyal medyanın haber almada iyi bir kaynak olarak kullanıldığı ve daha çok bağımlılık haberleriyle konuşulduğu görüldü. Sosyal medya içerisinde ise hakkında en çok haber yapılan mecranın ise 31 bin 23 haberle Twitter olduğu açıklandı.

 

 

 

 

Kaynak: https://shiftdelete.net/gunde-kac-saatimiz-sosyal-medya-ile-geciyor

Related Post

Leave a Comment