Ankara’nın sosyal medya ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

Popüler sosyal medya platformlarından TikTok, reşit olmadıklarından şüphelenilen 7,3 milyon hesabın kaldırdığını söyledi.

tiktok-resit-olmayan-milyonlarca-hesabi-banladi

Sosyal medya platformu TikTok, bu yılın ilk çeyreğinde reşit olmayan çocuklara ait olduğundan şüphe edilen yaklaşık 7,3 milyon hesabı kaldırdığını söyledi. Platform, profillerin küresel kullanıcılarının yalnızca yüzde 1’ini uluşturduğunu ifade etti.

Genç kitle arasında oldukça popüler olan TikTok, genel olarak 13 yaş ve üzeri çocukların kullanımına izin veriyor. Söz konusu yasaklama işlemiyle platform, Topluluk Kuralları Uygulama Raporu’nda bu tür rakamları ilk kez yayınlamış oldu.

TikTok akımı 9 yaşındaki çocuğun ölümüne neden oldu

TikTok akımı 9 yaşındaki çocuğun ölümüne neden oldu

Sosyal medya trendleri kontrolden çıktı. 9 yaşındaki bir çocuk, TikTok akımını yapmaya çalışırken hayatını kaybetti

TikTok daha fazla şeffaflığın sözünü verdi

Raporda reşit olmayan kullanıcılarla ilgili ayrıntıların, kullanıcı güvenliği konusunda şeffaflık ve hesap verilebilirlik söz konusu olduğunda endüstrinin ilerlemesine yardımcı alacağının umulduğu belirtildi.

Raporda ayrıca 61 milyondan fazla videonun uygulamanın kurallarını ihlal ettiği için kaldırıldığı, 1 milyondan fazla reklamın politikalarını ve yönergelerini ihlal ettiği için reddedildiği, toplamda da hizmet şartları ihlali dolayısıyla 11 milyondan fazla hesabın kaldırıldığının altı çizildi.

Şirketin güvenlik başkanı olan Cormac Keenan, olayla ilgili “Reşit olmayanları korumak için yaptığımız eylemlere daha fazla görünürlük kazandırmak için paylaştığımız rapora, potansiyel olarak reşit olmayan bir kişiye ait olduğu için kaldırılan hesapların sayısını da ekledik” dedi.

tiktok-resit-olmayan-milyonlarca-hesabi-banladi

TikTok, özel mesajlaşma ve canlı yayın gibi özellikleri 16 yaş ve üzeri kullanıcılara sınırlama da dahil olmak üzere platformdaki gençleri korumak için çeşitli önlemler alacağını vurguladı. Öte yandan Ocak ayında yapılan bir açıklamada 16 yaşından küçüklerin hesapları otomatik olarak gizleneceği söylenmişti.

Ocak ayında İtalyan veri gizliliği gözlemcisi, uygulamada viral olan bir meydan okumayı deneyen 10 yaşındaki bir kızın hayatını kaybetmesinin ardından TikTok‘a reşit olmayan hesapları engellemesini emretmiş, aksi halde yasaklamalar ve cezalarla karşı karşıya kalabileceğini söylemişti.

https://shiftdelete.net/tiktok-resit-olmayan-milyonlarca-hesabi-banladi

Related Post

Leave a Comment