Ankara’nın dijital ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

ABD’nin eski başkanı sosyal medya devlerine dava açmaya hazırlanıyor. Twitter ve Facebook eski başkanın hesaplarını silmişti.

Trump, Twitter Facebook hesapları silindi

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı Donald Trump TwitterFacebook ve Google’a dava açacağını açıkladı. Teknoloji devleri eski devlet başkanının hesaplarını yasaklamış ya da kısıtlamıştı. Bunun sebebi ise Trump’ın tahrik edici tutumu olarak biliniyor. Zira 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınına eski başkanın katkısı açık. Özellikle de sosyal medya platformlarında yaptığı açıklamalarla. Ayrıca Trump, 2020 başkanlık seçiminde usulsüzlük yapıldığını öne sürmüş ve görüşleri sansürlenmişti.

Trump, sosyal medya devlerinin muhafazakar görüşleri susturduklarını iddia ediyor.

Facebook’tan Donald Trump’a büyük şok

Facebook’tan Donald Trump’a büyük şok

Görevde olduğu dönemde sosyal medya hesapları tek tek kapatılan eski ABD başkanı Donald Trump’a bir darbe de Facebook’tan geldi.

Twitter ve Facebook CEO’larını da dava edecek

Trump, New Jersey golf kulübünde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, “Bu sabah özgürlüğümüz ve ifade özgürlüğümüz için çok önemli bir gelişmeyi duyurmak üzere karşınızdayım. Amerika Politika Enstitüsü ile Facebook, Google ve Twitter gibi büyük teknoloji devlerinin yanı sıra CEO’larına karşı davacı olarak büyük bir toplu dava açıyorum.” dedi.

Donald Trump

Davanın ayrıntılarına değinen Trump, sosyal medya devlerinin yanı sıra Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey‘e de dava açacağını ekledi. Ayrıca sadece kendi adına dava açmayacağını, toplu dava açacağını belirtti. Bununla birlikte davaları Florida’daki federal mahkemede açacağını söyledi.

Trump, teknoloji firmalarının özel şirketlerden ziyade federal hükümetin kolları olarak işlev gördüğünü iddia etti. Sözlerinin devamında ise, “Sosyal medya şirketleri resmî olarak özel kuruluşlar olsa da, son yıllarda onları sorumluluktan kurtaran ve çokça kullandıkları İletişim Ahlak Yasası‘nın 230’uncu ek maddesinin yasalaşması ile özel olmaktan çıktılar.” şeklinde konuştu.

Kongre baskını sonrasında kamu güvenliği endişeleri nedeniyle Facebook ve Twitter Trump’ın hesaplarını askıya almıştı. Twitter’ın aksine Facebook ve YouTube hesapları silmedi. Bu davayı ‘önemli bir savaş’ olarak niteleyen Trump, “Kurucu Babalar bu hakkı Anayasamızın ilk değişikliğinde kaydetti. Çünkü ifade özgürlüğünün nefretin önlenmesinde gerekli olduğunu biliyorlardı.” dedi.

Trump ve beraberindekiler sosyal medya şirketlerinden tazminat ve cezai tazminat talep edecek. Trump’ın Facebook’ta 35 milyon, Instagram’da 24 milyon ve YouTube’da 2,8 milyon takipçisi var. Adı geçen sosyal medya şirketlerinin temsilcileri ise henüz yanıt vermedi.

https://shiftdelete.net/trump-facebook-twitter-ve-googlea-dava-aciyor

Related Post

Leave a Comment