Ankara’nın sosyal medya ajansı On1 Medya’nın bu yazısında;

İşletmeler için Facebook platformlarının kullanımı her geçen gün artıyor. Bu yazımızda işletmeler için Facebook platformlarının kullanım istatistiklerini ve sağladığı faydaları inceledik.

İşletmeler için Facebook istatistikleri

Sosyal ağlar, işletmelerin dijitalleşmesinde önemli bir rol oynuyor. Facebook, Instagram, WhatsApp ve Facebook Messenger’ı içine alan Facebook platformları, ekonomik ve sosyal fayda sağlıyor.

2107 yılı verilerine göre Türkiye’de 3,1 milyon işletme bulunuyor. Bu işletmelerin yüzde 99,8’i KOBİ (küçük ve orta boy işletme) statüsünde.

Facebook Platformları’nın işletmeler tarafından kullanımına baktığımızda 1,7 milyon işletmenin Facebook sayfasına sahip olduğunu görüyoruz. Bu, tüm işletmelerin yüzde 55’ine denk geliyor.

İşletmelerin yüzde 97’si Facebook platformlarını müşterilere ulaşmak için kullandığını belirtiyor. İşletmelerin yüzde 87’si satışlarını artırmak, yüzde 89’u ise yurt dışına açılmak için kullandığını belirtiyor.


Bu verileri göz önüne alarak Facebook platformlarının ekonomi üzerindeki etkilerine baktığımızda ise tüketici harcamalarını doğrudan etkilediğini görüyoruz. Tüketicilerin yüzde 40’ı Facebook platformlarında reklam veya tanıtım gördüklerinde ürün/hizmet satın aldıklarını belirtiyor. 12 aylık süreçte, kullanıcı başına tetiklenen ortalama harcama tutarı ise 670 TL. Son 12 ayda Facebook tarafından tetiklendiği tahmin edilen tüketici harcamaları 6,3 milyar TL.

Facebook platformalarının topluluklar üzerindeki etkisine baktığımızda ise sosyal alanda sağladığı faydaları görüyoruz. Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının yüzde 78’i en az bir Facebook grubuna üye. Bu kullanıcıların yüzde 65’i Facebook gruplarını başka şehirdeki insanlarla iletişim için kullanıyor ve arkadaşlık kuranların yüzde 41’i fiziksel olarak tanıştı. Görülen içerik sonrasında sosyal sorumluluk projesine katılım oranı ise yüzde 32.


Tüm bu veriler, Facebook platformlarının işletmeler ve insanlar için dijital köprüler kurduğunu gösteriyor. Ayrıca kurulan bu köprüler hem ekonomik hem sosyal açıdan birçok fayda sağlıyor.

 

Kaynak: https://www.techinside.com/isletmeler-icin-facebook-platformalari-neden-onemli/

Related Post

Leave a Comment