Kullanıcılarınız bu taktikler sayesinde, sitenizden sepetleri dolu ayrılacak.

  • İstediğiniz Ürün Tükenmek Üzere!

Stokta az kalan bir ürün insanın satın alma kararlarını doğrudan etkileyebilir. Mesela çok ihtiyacınız olmayan bir ürüne göz gezdiriyorsunuz, ancak yanında “son 5 adet” yazıyor. Ürünün stokla sınırlı olması karar verme sürecinizi hızlandırıyor ve hop, ürün sepette.

  • Pahalı Bir Yem Atmak

Sitenizde var olan aynı kategorideki 2 üründen biri X TL diğeri ise 2X TL’yse kullanıcılarınız 2X TL olanı tercih etmeyeceklerdir. Ya da ürünlerinize paket kategorileri ekleyerek normalden daha iyi bir fiyat da sunabilirsiniz.

  • Sizi Deneyip Borçlu Hissetsinler

Kullanıcılara online bir demo sağlamak, ilk alışverişlerinde indirim vermek de size karşı borçlu hissedip sizi tercih etmelerini sağlayabilir.

  • Fiyat Kırarmış Gibi

Kullanıcılara pahalı gelecek bir fırsat sunduktan sonra normalden yüksek ama ilk teklif kadar da yüksek olmayan bir fiyat vermek satış oranlarınızı artıracaktır. Baştaki çok pahalı fiyat yüzünden çok da ucuz olmayan ürünleri bile böyle satabilirsiniz.

  • Kendileriyle İlgili Sorunları Keşfedip Size Gelsinler

Kozmetik mağazalarının sıkça yaptığı bir şey de cilt testi için mağazaya davet etmektir. Bunu neden online olarak yapmayasınız? Kullanıcıya cilt testi yapan kozmetik markası sonra yeni keşfedilen bu soruna çözüm olabilecek ürünlerini satar. Bunu borçlu hissettirme ilkesiyle de birleştirebiliriz. Online olarak kullanıcıya bir test çözdürmek, en basitinden boy-kilo oranını buldurup sonra gelin birlikte sağlıkla zayıflayalım demek gibi basit bir çözüm bulunabilir.

Belki her madde size uymayacaktır ama kesinlikle denemeye değer.

Kaynak: Özge Beşirli

 

Related Post

Leave a Comment